(a) Calculate the relevant cost to make. Relevant cost to make $_________ per unit (b) Should Outland continue to manufacture the part? yes or no
(a) Calculate the relevant cost to make. Relevant cost to make $_________ per unit (b) Should Outland continue to manufacture the part? yes or no The Outland Company manufactures 5,000 units of a part that could be purchased from an outside supplier for $16 each. Outland’s costs to manufacture each part are as follows: Direct materials $4 Direct labor 3 Variable manufacturing overhead 6 Fixed manufacturing overhead 10 Total $23 All fixed overhead is unavoidable and is allocated based on direct labor. The facilities that are used to manufacture the part have no alternative uses.

How it Works

1
It only takes a couple of minutes to fill in your details, select the type of paper you need (essay, term paper, etc.), give us all necessary information regarding your assignment.


2
Once we receive your request, one of our customer support representatives will contact you within 24 hours with more specific information about how much it'll cost for this particular project.


3
After receiving payment confirmation via PayPal or credit card – we begin working on your detailed outline, which is based on the requirements given by yourself upon ordering.


4
Once approved, your order is complete and will be emailed directly to the email address provided before payment was made!