Dwyran Ltd also produce, the Menai, which has been in production for a number of years, and to date 497 units of the Menai have

Dwyran Ltd also produce, the Menai, which has been in production for a number of years, and to date 497 units of the Menai have been produced. The budget for the next quarter is showing the production of 65 units of the Menai. If the 1st ever unit took 200 hours and an 80% learning curve applies: Calculate the total labours hours needed for the production of 65 units of the Menai Calculate the average labour time per unit Note: the learning co-efficient of 80% is -0.322

fivewriters
Calculate your essay price
(550 words)

Approximate price: $22

How it Works

1

It only takes a couple of minutes to fill in your details, select the type of paper you need (essay, term paper, etc.), give us all necessary information regarding your assignment.

2

Once we receive your request, one of our customer support representatives will contact you within 24 hours with more specific information about how much it'll cost for this particular project.

3

After receiving payment confirmation via PayPal or credit card – we begin working on your detailed outline, which is based on the requirements given by yourself upon ordering.

4

Once approved, your order is complete and will be emailed directly to the email address provided before payment was made!