Greener grass fertilizer company plans to sell 270,000 units of

Greener Grass Fertilizer Company plans to sell 270,000 units of finished product in July and anticipates a growth rate in sales of 4 percent per month. The desired monthly ending inventory in units of finished product is 75 percent of the next month’s estimated sales. There are 202,500 finished units in inventory on June 30. Each unit of finished product requires 3 pounds of raw material at a cost of $1.35 per pound. There are 810,000 pounds of raw material in inventory on June 30.

fivewriters
Calculate your essay price
(550 words)

Approximate price: $22

How it Works

1

It only takes a couple of minutes to fill in your details, select the type of paper you need (essay, term paper, etc.), give us all necessary information regarding your assignment.

2

Once we receive your request, one of our customer support representatives will contact you within 24 hours with more specific information about how much it'll cost for this particular project.

3

After receiving payment confirmation via PayPal or credit card – we begin working on your detailed outline, which is based on the requirements given by yourself upon ordering.

4

Once approved, your order is complete and will be emailed directly to the email address provided before payment was made!