Kellogg Company manufactures cold cereal products, such as Frosted Flakes. Assume that the inventory in process on March 1 for the Packing Department included 1,200

Kellogg Company manufactures cold cereal products, such as Frosted Flakes. Assume that the inventory in process on March 1 for the Packing Department included 1,200 pounds of cereal in the packing machine hopper (enough for 800 24-oz. boxes) and 800 empty 24-oz. boxes held in the package carousel of the packing machine. During March, 65,400 boxes of 24-oz. cereal were packaged. Conversion costs are incurred when a box is filled with cereal. On March 31, the packing machine hopper held 900 pounds of cereal and the package carousel held 600 empty 24-oz. (1½-lb.) boxes. Assume that once a box is filled with cereal, it is immediately transferred to the finished goods warehouse. Determine the equivalent units of production for cereal, boxes, and conversion costs for March. An equivalent unit is defined as “pounds” for cereal and “24-oz. boxes” for boxes and conversion costs.

fivewriters
Calculate your essay price
(550 words)

Approximate price: $22

How it Works

1

It only takes a couple of minutes to fill in your details, select the type of paper you need (essay, term paper, etc.), give us all necessary information regarding your assignment.

2

Once we receive your request, one of our customer support representatives will contact you within 24 hours with more specific information about how much it'll cost for this particular project.

3

After receiving payment confirmation via PayPal or credit card – we begin working on your detailed outline, which is based on the requirements given by yourself upon ordering.

4

Once approved, your order is complete and will be emailed directly to the email address provided before payment was made!