Quantitative analysis for business course homeworks
A company produces two products that are processed on two assembly lines. Assembly line 1 has 100 available hours, and assembly line 2 has 42 available hours. Each product requires 10 hours of processing time on line 1, while on line 2 product 1 requires 7 hours and product 2 requires 3 hours. The profit for product 1 is $6 per unit, and the profit for product 2 is $4 per unit.
a. Formulate a linear programming model for this problem.
b. Solve this model by using a graphical analysis
The Kalo Fertilizer Company makes a fertilizer using two chemicals that provide nitrogen, phosphate, and potassium. A pound of ingredient I contributes 10 ounces of nitrogen and 6 ounces of phosphate, while a pound of ingredient 2 contributed 2 ounces of nitrogen, 6 ounces of phosphate, and 1 ounce of potassium. Ingredient 1 costs $3 per pound, and ingredient 2 costs $ 5 per pound. The company wants to know how many pounds of each chemical ingredient to put into a bag of fertilizer to meet the minimum requirements of 20 ounces of nitrogen, 36 ounces of phosphate, and 2 ounces of potassium while minimizing cost.
· Formulate a linear programming model for this problem.
· Solve this model by using graphical analysis.
and so on upto Homework 12

How it Works

1
It only takes a couple of minutes to fill in your details, select the type of paper you need (essay, term paper, etc.), give us all necessary information regarding your assignment.


2
Once we receive your request, one of our customer support representatives will contact you within 24 hours with more specific information about how much it'll cost for this particular project.


3
After receiving payment confirmation via PayPal or credit card – we begin working on your detailed outline, which is based on the requirements given by yourself upon ordering.


4
Once approved, your order is complete and will be emailed directly to the email address provided before payment was made!